Podstawą stylu minimalistycznego jest zachowanie harmonii, dlatego tak ważne jest by każdy element do siebie pasował, tyczy się to drzwi, oświetlenia, okien czy nawet mebli.

Warto także przy tych elementach postawić na te same kolory. Formy dekoracyjne, które występują w tym stylu opierają się na połączeniu prostych form geometrycznych.

Warto postawić też na elementy ze szkła lub stali, dodają one delikatnego akcentu, a nie zaburzają harmonii. Meble, które powinno się zastosować przy tym stylu to powierzchnie, w których nie ma zbyt wiele odkrytej przestrzeni, a większość półek jest zabudowana. W ten sposób ogranicza się przestrzeń na zbędne dekoracje.

Oświetlenie stosowane przy minimalistycznym stylu ma za zadanie nasłonecznić całe pomieszczenie. Dzięki temu można zagospodarować całą przestrzeń wnętrza. Dobrze oświetlone wnętrze daje możliwość na stworzenie przyjaznej atmosfery, pomimo surowego charakteru wystroju. Pracownia projektowa często proponuje takie rozwiązanie w małych wnętrzach.